lunes, 29 de julio de 2013

Jaki napój/alkohol zamówić w hiszpańskim barze?

Co zamówić w hiszpańskim barze?

Niezależnie od tego, czy jedziemy do Hiszpanii na krótki (na przykład wakacje) czy długi (na przykład Erasmus) pobyt, jednym z miejsc, które na pewno odwiedzimy będzie bar.
Jednak, jak łatwo się domyślić, oferta alkoholowa hiszpańskich barów różni się od tej dostępnej w Polsce, dlatego poniżej znajdziecie krótkie (i na pewno niekompletne, ale to kwestia czasu) zestawienie najbardziej popularnych napojów, które możecie zamówić w Hiszpanii.

 

El Vino/Wino:

Calimocho: mieszanka słabej jakości wina i coli. Calimocho można również zobaczyć w wersji "zrobionej w domu", czym najczęściej będzie ogromna butelka Coli ze złej jakości winem i colą w środku. Jakkolwiek obrzydliwe i "menelskie" może się to wydawać, Calimocho jest naprawdę popularnym napojem w Hiszpanii.

Mosto: wprawdzie jest to napój całkowicie bezalkoholowy, za to dostępny w hiszpańskich barach. Mosto jest czymś podobnym do soku z winogron, jednak w przeciwieństwie do tego znanego z Polski, jest gęstszy, słodszy, a nawet troszkę mdły.

Tinto de verano: mieszanka słabej jakości czerwonego wina z oranżadą. To że wino jest słabej jakości, nie świadczy bynajmniej o tym, że cały napój nie jest wart naszej uwagi. Mieszanka wina i napoju gazowanego smakuje dobrze, pod tym właśnie dziwnym warunkiem, że nie jest to wino z wysokiej półki.

Sangría: chyba najbardziej znany hiszpański napój alkoholowy, czyli czerwone wino, owoce cytrusowe, wzmacniacze smaku, cukier oraz mieszanka mocniejszych alkoholi typu likier.

Tinto de verano i sangríę możemy zamówić albo na "szklanki" albo (choć to się częściej zdarza w restauracjach) jako cały dzbanek. (una jarra de cerveza, una jarra de tinto de verano, una jarra de sangría)
Skoro jesteśmy przy temacie win, chciałabym wspomnieć o napoju alkoholowym, którego wprawdzie nie spożywa się w barach, ale które jest typowe dla jednego z hiszpańskich (jeszcze ciągle) regionów, czyli Katalonii. El cava, bo o tym napoju mowa jest czymś na podobieństwo szampana i będąc w Hiszpanii na pewno warto zaopatrzyć się chociażby w jedną butelkę tego katalońskiego specjału, chociażby po to, aby samemu ocenić, czy jest lepsze, gorsze czy takie samo w smaku jak szampan.

 

El vodka y los licores / Wódka i likiery:

Chupito: mały kieliszek mocnego alkoholu, najczęściej jest to wódka z dodatkami, ale bazą mogą być również takie alkohole jak gin, rum itd. Chupitos można dostać również w specjalnych barach specjalizujących się tylko w serwowaniu tego typu trunków. Rozpoznać je można bardzo łatwo, gdyż z reguły nazywają się Chupitería. Niemniej jednak nie polecam picia wódki w Hiszpanii, gdyż w porównaniu z polską jest ona zwyczajnie średniej, żeby nie powiedzieć kiepskiej, jakości.

Cóctel: mimo że w pierwszym odruchu być może utożsamiamy to słowo z koktajlem będącym połączeniem mleka i owoców (jednak tenże nazywamy el batido), dla Hiszpanów un cóctel oznacza połączenie mocnego alkoholu z innym dodatkiem, czyli innymi słowy to, co dla nas oznacza drink. Od chupito odróżnia go przede wszystkim wielkość, a także proporcje alkoholu i dodatków.
A zatem z czego możemy zrobić drink, a w Hiszpanii "koktajl":
 • el Vodka - wódka (tak, tak dla Hiszpanów jest rodzaju męskiego)
 • el Brandy - Brandy
 • la Ginebra - Gin
 • el Ron - Rum
 • el Whisky (nazywane, a raczej zapisywanie również tak: güisqui)
 • la Tequila - Tequila
 • el Coñac - Koniak
 • la Absenta - Absynt

La cerveza/Piwo:

Caña: niedokładny odpowiednik kufla piwa, niedokładny dlatego, że wielkością i kształtem naczynie, w którym owe piwo dostaniemy, bardziej przypomina polską szklankę niż kufel.

Cerveza de barril: lane piwo, choć częściej używa się wyrażenia caña

Clara con gaseosa: piwo z dodatkiem oranżady, ma nieco jaśniejszy kolor od zwykłego piwa, rzecz jasna z powodu obecności oranżady.

Clara con limón: piwo z dodatkiem napoju typu Fanta cytrynowa tudzież jej zamiennik zależnie od baru.

Shandy: piwo wymieszane z aromatem z cytryny, różnica między shandy, a clara polega na tym, że shandy dostaniemy fabrycznie przygotowane w butelce, a clara jest wytwarzana, a raczej mieszana na miejscu.
Wspominając kwestię piw warto podkreślić jedną ważną rzecz (która będzie istotna dla Polaków) hiszpańskie piwo nie jest podawane w dużych kuflach jak w Polsce, a dostępna pojemność butelek to 200 ml (botellín), 330 ml (botella) oraz 1000 ml (litrona), jednak ta ostatnia wielkość butelki do kupienia jest jedynie w supermarkecie, nigdy w barach. Poniżej znajdziecie dokładniejszy spis wielkości butelek lub kufli.

Jeśli chodzi z kolei o zawartość procentową alkoholu w hiszpańskich piwach (wyłączając oczywiście piwa bezalkoholowe) to waha się ona pomiędzy 4,8 a 6,5 %. Co do piw bezalkoholowych nie wszyscy wiedzą, że Hiszpania jest jednym z największych producentów i konsumentów tej wersji złocistego napoju.
Poniżej krótkie zestawienie rodzajów piwa, jakie można zamówić w barze:

W barze można zamówić piwo:

del grifo (piwo lane, a dokładniej tłumacząc z "kranu") / del tirador / de barril

 •     una caña - 200 mililitrów
 •     una caña doble - 350 mililitrów
 •     un tubo - 330 mililitrów
 •     una jarra - 500 mililitrów (dzbanek)

las botellas

 •     un tercio - 330 militrów
 •     un quinto - 200 mililitrów

W supermarkecie natomiast, jak już wspomniałam wyżej, można kupić litrową butelkę piwa, zwaną:

 •     una litrona

Jakich piw warto spróbować w Hiszpanii?

Mówiąc o piwie wypada również napisać, jakich marek warto spróbować i gdzie (tak, tak, Hiszpanie twierdzą, że jakość tego samego piwa zmienia się ze względu na region i chyba wypada nam w to wierzyć)
 • Mahou (w całej Hiszpanii)
 • Estrella Galicia (ale tylko w Galicji)
 • Cruzcampo (ale tylko w Andaluzji)
 • Alhambra (ale tylko w Andaluzji)

Na koniec kilka słów o hiszpańskich wyrażeniach, które służą do wznoszenia toastu. Oczywiście oprócz standardowego ¡salud! (na zdrowie!), usłyszycie jeszcze z pewnością:

¡Arriba! ¡Abajo! ¡Al centro! Y pa'dentro

(W górę! W dół! Na środek! Do środka!)

Ostatnią ważną informacją związaną z piciem alkoholu w Hiszpanii jest kwestia prowadzenia samochodu. W przeciwieństwie do Polski, gdzie podczas kontroli wynik alkometru musi równać się 0,0 promila, w Hiszpanii dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0,5 promila (0,25 w wydychanym powietrzu), co nie oznacza oczywiście, że należy tego prawa nadużywać.

No hay comentarios:

Publicar un comentario